Malta Çiçek Siparişi


malta çiçek gönder

Malta çiçek siparişi


Malta Güney Avrupa'da, Akdeniz'de adalar, Sicilya'nın güneyinde yer almaktalar. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir

Başkent: Valetta
Nüfus: 425.384 (2014)
Boyut: 316km2
Dil: Maltaca ve İngilizce (her ikisi de resmi)
Din: Katolik Roma
Para Birimi: Euro
Ülke Kodu: +356
Saat Dilimi: GMT +1
Hükümet Türü: Cumhuriyet
 
Resmi olarak Malta Cumhuriyeti olarak adlandırılan Malta, güney Avrupa'da bulunan bir ada ülkesidir. Malta takımadaları, Akdeniz'de, Sicilya adasının yaklaşık 93 km güneyinde ve Tunus'un 288 km doğusunda yer almaktadır. Malta, sadece 316 km2'lik bir alana ve 400.000'den fazla nüfusa sahip, dünyanın en küçük ve en yoğun nüfuslu ülkelerinden biri olarak biliniyor ve bu da ona mil kare başına yaklaşık 3,347 kişi veya kilometre kare başına 1,292 kişi nüfus yoğunluğu sağlıyor.
 
Arkeolojik kayıtlar, Malta'nın tarihinin eski zamanlara kadar uzandığını ve dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olduğunu gösteriyor. Tarihinin başlarında Malta, Akdeniz'deki merkezi konumu ve Fenikeliler ve daha sonra Kartacalılar adada kaleler inşa ettikleri için önemli bir ticaret yerleşimi haline geldi. MÖ 218'de Malta, ikinci Punic Savaşı sırasında Roma İmparatorluğu'nun bir parçası oldu.
 
Ada, Bizans İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldiğinde MS 533'e kadar Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olarak kaldı. 870'de Malta'nın kontrolü, bir grup Norman maceracısı tarafından sürüldüklerinde 1090'a kadar adada kalan Araplara geçti. Bu, 400 yılı aşkın bir süredir Sicilya'nın bir parçası haline geldi ve bu süre zarfında sonunda Almanya, Fransa ve İspanya'ya ait olacak topraklardan birkaç feodal beye satıldı.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre, 1522'de Süleyman II, Aziz John Şövalyelerini Rodos'tan zorladı ve Avrupa'nın çeşitli yerlerine yayıldılar. 1530'da Kutsal Roma İmparatoru Charles V tarafından Malta adalarına hakim oldular ve 250 yılı aşkın bir süredir "Malta Şövalyeleri" adaları kontrol etti. Adalardaki zamanlarında, Malta Şövalyeleri birkaç kasaba, saray ve kilise inşa etti. 1565'te Osmanlılar, Büyük Kuşatma olarak bilinen Malta'yı kuşatmaya çalıştı, ancak Şövalyeler onları yenebildi. Ancak 1700'lerin sonunda Şövalyelerin gücü azalmaya başladı ve 1798'de Napolyon'a teslim oldular.
 
Napolyon Malta'yı ele geçirdikten sonra iki yıl boyunca, nüfus Fransız yönetimine direnmeye çalıştı ve 1800'de İngilizlerin desteğiyle Fransızlar adalardan zorlandı. Malta çiçek gönder 1814'te Malta, İngiliz İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. İngilizlerin Malta'yı işgali sırasında birkaç askeri kale inşa edildi ve adalar İngiliz Akdeniz Filosu'nun merkezi oldu.
 
II. Dünya Savaşı sırasında, Malta Almanya ve İtalya tarafından birkaç kez işgal edildi, ancak hayatta kalabildi. 15 Ağustos 1942'de, beş gemi Malta'ya aynı gün çiçek göndermek yiyecek ve malzeme dağıtmak için Nazi ablukalarından geçti. Bu gemi filosu Santa Marija Konvoyu olarak bilinir hale geldi. 1942'de Malta, Kral VI. George tarafından George Cross ödülüne layık görüldü. Eylül 1943'te Malta, İtalyan filosunun teslimine ev sahipliği yaptı ve sonuç olarak, 8 Eylül Malta'da 2. Dünya Savaşı'nın sonunu işaretlemek ve 1565 Büyük Kuşatması'ndaki zaferi anmak için Malta'da Zafer Bayramı olarak tanındı.
 
21 Eylül 1964'te Malta bağımsızlığını kazandı ve 13 Aralık 1974'te resmi olarak Malta Cumhuriyeti oldu.

Malta'da ilk yaşayan insan belirtileri 1, Neolitik Döneme dayanmaktadır. Yeni Taş Devri insanlarının varoluş kanıtlarına Malta'nın güneyinde, Birzebbuga'nın yakınındaki Ghar Dalam mağarasında rastlanmaktadır. Arkeologlar bu bölgede önceki dönemlerden kalma geyik, hipopotam ve bodur fillerin kalıntılarını da keşfetmişlerdir. Bu kalıntılar, Malta'nın günümüz Avrupa ve Afrika kıtalarına bağlı olduğu dönemlere aittir. Takip eden koloniler, büyük ihtimalle Sicilya'dan geldikleri tahmin edilen, tapınak inşa eden ırklar (topluluklar) getirmişlerdir. O dönem yaşamış olan Maltalılar, binlerce yıldan sonra bile bugün hala ayakta kalabilmeyi başarmış, hayat tarzları ve medeniyet düzeyleri hakkında bizleri hayrete düşüren yapılar bırakmışlardır.

Araştırmacılar Ggantija'da (Gozo) bulunan tapınakların yeryüzünün en eski, tek başına ayakta durabilen abideleri olarak nitelendirmektedirler. Malta çiçek siparişi Restorasyon çalışmaları nedeniyle geçici olarak kapalı olan Paola'daki Hypogeum, tarih öncesi dönem mühendisliğinin olağanüstü başarısının bir göstergesi olarak, kayalardan oyulmuş odalar ve labirent geçişleriyle türünün tek yeraltı tapınağıdır. Diğer tapınaklar Mnajdra, Hagar Qim, Tarxien görülmeye değer pek çok yer gibi Malta'nın "Kutsal Ada" oluşu teorisini doğrulamaktadır.

Malta’nın nüfusu neredeyse tamamen Maltalılar, eski Kartacalılar ve Fenikelilerin torunları, İtalyanlar ve diğer Akdeniz halklarından oluşmaktadır. Birleştirici ve homojenleştirici Malta etnisitesi oluşturma girişimleri 13. yüzyılın sonlarına kadar uzanabilir; bu çabalar 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarındaki milliyetçi söylemlerde pekiştirildi. Malta nüfusunun yanı sıra, adalarda İngiliz vatandaşları, Sindhis, Filistinliler ve Yunanlılardan oluşan küçük topluluklar var. 1990'lardan bu yana, daha geçici fakat daha az önemli olmayan grupların akınları Kuzey Afrika ve Balkanlardan ve 2000'lerin başında Sahra altı Afrika ülkelerinden geldi.

 

Flora Çiçek Alt Banner
  • HIZLI ve GÜVENLİ TESLİMAT
  • teknik DESTEK
    0216 457 76 76
  • %100 PARA İADESİ GARANTİSİ
  • KALİTELİ VE TAZE ÇİÇEKLER