Monako Çiçek Siparişi


monako çiçek gönder

Monako Çiçek Siparişi


Monako, güneydoğu Fransa ile Akdeniz arasında yer alan küçük bir Avrupa ülkesidir. Bölgeye göre (Vatikan'dan sonra) dünyanın en küçük ikinci ülkesi olarak kabul edilir. Monako'nun başkenti olan ve dünyanın en zenginlerinden bazıları için bir tatil bölgesi olarak ünlü sadece bir resmi kenti var. Monako'nun bir idari bölgesi olan Monte Carlo, Fransız Rivierası'ndaki konumu, kumarhanesi, Monte Carlo Kumarhanesi ve çeşitli plaj ve tatil toplulukları nedeniyle ülkenin en ünlü bölgesidir.
 
Resmi Adı: Monako Prensliği
Başkent: Monako
Nüfus: 30.727 (2018)
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro (EUR)
Hükümet Şekli: Anayasal monarşi
İklim: Yazları ılık, yağışlı ve yazları sıcak ve kurak geçen Akdeniz
Toplam Alan: 0,77 mil kare (2 kilometrekare)
En Yüksek Nokta: Chemin des Revoires, Mont Agel'de 500 metre
En Düşük Nokta: Akdeniz 0 metrede
 
Monako ilk olarak 1215'te bir Ceneviz kolonisi olarak kuruldu. Daha sonra 1297'de Grimaldi Evi'nin kontrolü altına girdi ve 1789'a kadar bağımsız kaldı. O yıl Monako Fransa tarafından ilhak edildi ve 1814'e kadar Fransız kontrolü altındaydı. 1815'te Monako, Viyana Antlaşması uyarınca Sardunya'nın bir koruması haline geldi. . Franco-Monegasque Antlaşması'nın bağımsızlığını tesis ettiği 1861 yılına kadar bir koruma olarak kaldı, ancak Fransa'nın koruması altında kaldı.
Monako'nun ilk anayasası 1911'de yürürlüğe girdi ve 1918'de Fransa ile hükümetinin Fransız askeri, siyasi ve ekonomik çıkarlarını destekleyeceğini ve Grimaldi hanedanının (o sırada hala Monako'yu kontrol eden) öleceğini belirten bir anlaşma imzaladı. ülke bağımsız kalacak ama Fransız koruması altında olacaktı.
 
1900'lü yılların ortalarında, Monako Prens Rainier III (9 Mayıs 1949'da tahtını ele geçiren) tarafından kontrol edildi. Prens Rainier en çok 1956'da Amerikalı aktris Grace Kelly ile evlenmesiyle ünlüdür ve 1982'de Monte Carlo yakınlarındaki bir trafik kazasında öldürülmüştür. 1962'de Monako yeni bir anayasa kurdu ve 1993'te Birleşmiş Milletler üyesi oldu. Daha sonra 2003 yılında Avrupa Konseyi'ne katıldı. Nisan 2005'te Prens Rainier III öldü. O zamanlar Avrupa'nın en uzun hizmet eden hükümdarıydı. Aynı yılın Temmuz ayında oğlu Prens Albert II tahta çıktı.
 
Monako'daki Taş Devri yerleşimlerinin kanıtları, prensliğin Tarih Öncesi Antropoloji Müzesi'nde korunmaktadır. Eski zamanlarda burun, Fenikeliler, Yunanlılar, Kartacalılar ve Romalılar tarafından biliniyordu. 1191'de Cenevizliler eline geçti ve 1297'de Grimaldi ailesinin uzun saltanatı başladı. Grimaldis, İspanya'nın koruması altında oldukları 1524-1641 dönemi dışında Fransa ile ittifak kurdu. 1793'te Fransız Devrimci rejimi tarafından mülksüzleştirildiler ve Monako Fransa'ya ilhak edildi. Ancak Napolyon I'in düşmesiyle Grimaldis geri döndü; Viyana Kongresi (1815) Monako'yu Sardunya'nın koruması altına aldı. Prenslik 1848'de komşu Menton ve Roquebrune kasabalarını kaybetti ve sonunda 1861'deki Franco-Monegasque antlaşması uyarınca Fransa'ya çekildi. ülkeler. 1918'de Fransa ile yapılan bir diğer anlaşma, Grimaldi hanedanının soyu tükenmesi durumunda Monako'nun Fransız koruması altında özerk bir devlet haline gelmesini sağlayan bir madde içeriyordu. 2002 yılında anayasada yapılan bir revizyon, kadınları ve meşru çocuklarını ardışık çizgiye ekledi. 1997'de Grimaldi ailesi 700 yıllık hüküm sürdü ve 1999'da Prens Rainier III tahtta 50 yıl işaret etti. Nisan 2005'te ölümü üzerine yerine oğlu Albert; Albert, tahtını resmi olarak 12 Temmuz 2005'te devraldı. Prenslik, Birleşmiş Milletler'e 1993'te katıldı. Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasa da, Monako 2002 yılına kadar avronun tek Avrupa para birimi için Fransız Frangı'nı kaldırmıştı.
 
Monako'nun sakinlerine ve prensipte karargah kurmuş uluslararası işletmelere gelir vergisi koymayı reddetmesi, 1962'de Fransa ile ciddi bir krize yol açtı. Monegasque şirketlerine işlerinin yüzde 25'inden fazlasını prenslik dışında yapan oranlar ve vergiler uygulandı. 21. yüzyılın başlarında, bazı Avrupa ülkeleri Monako'nun gevşek bankacılık düzenlemelerini eleştirerek, beyliğin vergi kaçakçılarını ve kara para aklayanları koruduğunu iddia etti. 2002 yılında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Monako'ya işbirliksiz vergi cennetleri “kara listesine” ekledi. Prenslik, OECD şeffaflık standartlarını taahhüt ettikten sonra 2009 yılında kara listeden çıkarıldı.
 
Hükümetin gelirlerinin önemli bir kısmı ticari işlemler üzerindeki vergilerden gelir; radyo, televizyon ve kumarhanedeki imtiyazlardan, tütün ve posta pullarındaki devlet tarafından işletilen tekellerden, satış vergilerinden ve 1962'den bu yana uygulanan vergilerden ek gelir elde edilmektedir.
 
Monako’nun başlıca sanayi turizmdir ve tesisleri onu Avrupa'nın en lüks tatil beldelerinden biri haline getirmektedir. Bir zamanlar kış cazibe merkezi, şimdi yaz ziyaretçilerini de plajlarına ve genişleyen demirleme tesislerine çekiyor. İş konferansları özellikle önemlidir. Monte-Carlo'nun sosyal hayatı Place du Casino etrafında dönüyor. Kumarhane 1861'de inşa edildi ve 1967'de operasyonlar prenslik tarafından devralındı. Bankacılık, finans ve gayrimenkul, çeşitli hizmetler sektörünün diğer önemli bileşenleridir.

Monako nüfusunun dörtte birinden fazlası Fransız vatandaşlarından oluşuyor ve daha küçük ama önemli bir kısmı İtalyan, İsviçre ve Belçika. Nüfusun sadece beşte biri Monegasque kökenli olduğunu iddia ediyor. İnsanların çoğu Roma Katolikleri. Resmi dil Fransızcadır.

Flora Çiçek Alt Banner
  • HIZLI ve GÜVENLİ TESLİMAT
  • teknik DESTEK
    0216 457 76 76
  • %100 PARA İADESİ GARANTİSİ
  • KALİTELİ VE TAZE ÇİÇEKLER